See jalg on Wiktionary
{
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "et",
"2": "urj-fin-pro",
"3": "*jalka"
},
"expansion": "Proto-Finnic *jalka",
"name": "inh"
},
{
"args": {
"1": "et",
"2": "fiu-pro",
"3": "*jalka"
},
"expansion": "Proto-Finno-Ugric *jalka",
"name": "inh"
},
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "jalka"
},
"expansion": "Finnish jalka",
"name": "cog"
},
{
"args": {
"1": "sjt",
"2": "jillˈke"
},
"expansion": "Ter Sami jillˈke",
"name": "cog"
},
{
"args": {
"1": "hu",
"2": "gyalog"
},
"expansion": "Hungarian gyalog",
"name": "cog"
}
],
"etymology_text": "From Proto-Finnic *jalka, from Proto-Finno-Ugric *jalka. Cognates include Finnish jalka, Ter Sami jillˈke, and Hungarian gyalog.",
"forms": [
{
"form": "jala",
"tags": [
"genitive"
]
},
{
"form": "jalga",
"tags": [
"partitive"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "et-decl-leib",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "g-ø gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "22u/leib",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "jalg",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "jalad",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "jalg",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "jalad",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "jala",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "jalad",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "jala",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "jalgade",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "jalga",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "jalgu",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "jalgasid",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "jalga",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "jalasse",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "jalgadesse",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "jalusse",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "jalas",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "jalgades",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "jalus",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "jalast",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "jalgadest",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "jalust",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "jalale",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "jalgadele",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "jalule",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "jalal",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "jalgadel",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "jalul",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "jalalt",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "jalgadelt",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "jalult",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "jalaks",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "jalgadeks",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "jaluks",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "jalani",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"terminative"
]
},
{
"form": "jalgadeni",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"terminative"
]
},
{
"form": "jalana",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "jalgadena",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "jalata",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "jalgadeta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "jalaga",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "jalgadega",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "et",
"10": "",
"2": "nouns",
"3": "genitive",
"4": "jala",
"5": "",
"6": "",
"7": "partitive",
"8": "jalga",
"9": "",
"cat2": "",
"f1accel-form": "gen|s",
"f1request": "1",
"f2accel-form": "gen|s",
"f3accel-form": "par|s",
"f3request": "1",
"f4accel-form": "par|s",
"head": ""
},
"expansion": "jalg (genitive jala, partitive jalga)",
"name": "head"
},
{
"args": {
"1": "jala",
"2": "jalga"
},
"expansion": "jalg (genitive jala, partitive jalga)",
"name": "et-noun"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "jal",
"2": "g",
"3": "",
"4": "a"
},
"name": "et-decl-leib"
}
],
"lang": "Estonian",
"lang_code": "et",
"pos": "noun",
"senses": [
{
"categories": [
{
"kind": "other",
"name": "Estonian entries with incorrect language header",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Estonian leib-type nominals",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with 2 entries",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with entries",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"langcode": "et",
"name": "Anatomy",
"orig": "et:Anatomy",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"_dis": "96 2 2",
"kind": "other",
"name": "Pages with 2 entries",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
},
{
"_dis": "96 2 2",
"kind": "other",
"name": "Pages with entries",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
}
],
"derived": [
{
"word": "hanejalg"
},
{
"word": "hanejalad"
},
{
"word": "jala"
},
{
"word": "jalalaba"
},
{
"word": "jalanõu"
},
{
"word": "jalgpall"
},
{
"word": "jalgratas"
},
{
"word": "käskjalg"
}
],
"glosses": [
"foot, leg"
],
"id": "en-jalg-et-noun-Xac9Gpm4",
"links": [
[
"anatomy",
"anatomy"
],
[
"foot",
"foot"
],
[
"leg",
"leg"
]
],
"raw_glosses": [
"(anatomy) foot, leg"
],
"topics": [
"anatomy",
"medicine",
"sciences"
]
}
],
"word": "jalg"
}
{
"categories": [
{
"_dis": "0 0",
"kind": "other",
"langcode": "vro",
"name": "Body",
"orig": "vro:Body",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
}
],
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "vro",
"2": "urj-fin-pro",
"3": "*jalka"
},
"expansion": "Proto-Finnic *jalka",
"name": "inh"
}
],
"etymology_text": "From Proto-Finnic *jalka.",
"forms": [
{
"form": "jala",
"tags": [
"genitive"
]
},
{
"form": "jalga",
"tags": [
"partitive"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "inflection",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "vro-decl-stems",
"source": "inflection",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "jalg",
"source": "inflection",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "jalaq",
"source": "inflection",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "jala",
"source": "inflection",
"tags": [
"accusative",
"singular"
]
},
{
"form": "jalaq",
"source": "inflection",
"tags": [
"accusative",
"plural"
]
},
{
"form": "jala",
"source": "inflection",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "jalgo",
"source": "inflection",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "jalga",
"source": "inflection",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "jalgo",
"source": "inflection",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "jalga",
"source": "inflection",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "jalgo",
"source": "inflection",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "jalgohe",
"source": "inflection",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "jalan",
"source": "inflection",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "jalahn",
"source": "inflection",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "jalon",
"source": "inflection",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "jalohn",
"source": "inflection",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "jalast",
"source": "inflection",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "jalost",
"source": "inflection",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "jalalõ",
"source": "inflection",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "jalolõ",
"source": "inflection",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "jalal",
"source": "inflection",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "jalol",
"source": "inflection",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "jalalt",
"source": "inflection",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "jalolt",
"source": "inflection",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "jalas",
"source": "inflection",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "jalos",
"source": "inflection",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "jalaniq",
"source": "inflection",
"tags": [
"singular",
"terminative"
]
},
{
"form": "jaloniq",
"source": "inflection",
"tags": [
"plural",
"terminative"
]
},
{
"form": "jalaldaq",
"source": "inflection",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "jaloldaq",
"source": "inflection",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "jalagaq",
"source": "inflection",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "jalgogaq",
"source": "inflection",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "vro",
"10": "jalga",
"11": "",
"12": "",
"2": "nouns",
"3": "genitive",
"4": "jala",
"5": "",
"6": "",
"7": "",
"8": "",
"9": "partitive",
"cat2": "",
"f1request": "1",
"f4request": "1",
"head": ""
},
"expansion": "jalg (genitive jala, partitive jalga)",
"name": "head"
},
{
"args": {
"1": "jala",
"2": "jalga"
},
"expansion": "jalg (genitive jala, partitive jalga)",
"name": "vro-noun"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "a",
"2": "jalg",
"3": "jala",
"4": "jalga",
"5": "jalga",
"6": "jalgo",
"7": "jalgo",
"8": "jalgo",
"9": "jalo",
"ill_pl2": "jalgohe"
},
"name": "vro-decl-stems"
}
],
"lang": "Võro",
"lang_code": "vro",
"pos": "noun",
"senses": [
{
"categories": [
{
"_dis": "50 50",
"kind": "other",
"name": "Võro entries with incorrect language header",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
}
],
"glosses": [
"foot"
],
"id": "en-jalg-vro-noun-IuT2kSpp",
"links": [
[
"foot",
"foot"
]
]
},
{
"categories": [
{
"_dis": "50 50",
"kind": "other",
"name": "Võro entries with incorrect language header",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
}
],
"glosses": [
"leg"
],
"id": "en-jalg-vro-noun-x8j8kau4",
"links": [
[
"leg",
"leg"
]
]
}
],
"word": "jalg"
}
{
"categories": [
"Pages with 2 entries",
"Pages with entries",
"vro:Body"
],
"derived": [
{
"word": "hanejalg"
},
{
"word": "hanejalad"
},
{
"word": "jala"
},
{
"word": "jalalaba"
},
{
"word": "jalanõu"
},
{
"word": "jalgpall"
},
{
"word": "jalgratas"
},
{
"word": "käskjalg"
}
],
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "et",
"2": "urj-fin-pro",
"3": "*jalka"
},
"expansion": "Proto-Finnic *jalka",
"name": "inh"
},
{
"args": {
"1": "et",
"2": "fiu-pro",
"3": "*jalka"
},
"expansion": "Proto-Finno-Ugric *jalka",
"name": "inh"
},
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "jalka"
},
"expansion": "Finnish jalka",
"name": "cog"
},
{
"args": {
"1": "sjt",
"2": "jillˈke"
},
"expansion": "Ter Sami jillˈke",
"name": "cog"
},
{
"args": {
"1": "hu",
"2": "gyalog"
},
"expansion": "Hungarian gyalog",
"name": "cog"
}
],
"etymology_text": "From Proto-Finnic *jalka, from Proto-Finno-Ugric *jalka. Cognates include Finnish jalka, Ter Sami jillˈke, and Hungarian gyalog.",
"forms": [
{
"form": "jala",
"tags": [
"genitive"
]
},
{
"form": "jalga",
"tags": [
"partitive"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "et-decl-leib",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "g-ø gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "22u/leib",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "jalg",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "jalad",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "jalg",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "jalad",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "jala",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "jalad",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "jala",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "jalgade",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "jalga",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "jalgu",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "jalgasid",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "jalga",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "jalasse",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "jalgadesse",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "jalusse",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "jalas",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "jalgades",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "jalus",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "jalast",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "jalgadest",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "jalust",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "jalale",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "jalgadele",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "jalule",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "jalal",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "jalgadel",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "jalul",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "jalalt",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "jalgadelt",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "jalult",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "jalaks",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "jalgadeks",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "jaluks",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "jalani",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"terminative"
]
},
{
"form": "jalgadeni",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"terminative"
]
},
{
"form": "jalana",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "jalgadena",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "jalata",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "jalgadeta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "jalaga",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "jalgadega",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "et",
"10": "",
"2": "nouns",
"3": "genitive",
"4": "jala",
"5": "",
"6": "",
"7": "partitive",
"8": "jalga",
"9": "",
"cat2": "",
"f1accel-form": "gen|s",
"f1request": "1",
"f2accel-form": "gen|s",
"f3accel-form": "par|s",
"f3request": "1",
"f4accel-form": "par|s",
"head": ""
},
"expansion": "jalg (genitive jala, partitive jalga)",
"name": "head"
},
{
"args": {
"1": "jala",
"2": "jalga"
},
"expansion": "jalg (genitive jala, partitive jalga)",
"name": "et-noun"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "jal",
"2": "g",
"3": "",
"4": "a"
},
"name": "et-decl-leib"
}
],
"lang": "Estonian",
"lang_code": "et",
"pos": "noun",
"senses": [
{
"categories": [
"Estonian entries with incorrect language header",
"Estonian leib-type nominals",
"Estonian lemmas",
"Estonian nouns",
"Estonian terms derived from Proto-Finnic",
"Estonian terms derived from Proto-Finno-Ugric",
"Estonian terms inherited from Proto-Finnic",
"Estonian terms inherited from Proto-Finno-Ugric",
"Pages with 2 entries",
"Pages with entries",
"et:Anatomy"
],
"glosses": [
"foot, leg"
],
"links": [
[
"anatomy",
"anatomy"
],
[
"foot",
"foot"
],
[
"leg",
"leg"
]
],
"raw_glosses": [
"(anatomy) foot, leg"
],
"topics": [
"anatomy",
"medicine",
"sciences"
]
}
],
"word": "jalg"
}
{
"categories": [
"Pages with 2 entries",
"Pages with entries",
"Võro entries with incorrect language header",
"Võro lemmas",
"Võro nouns",
"Võro terms derived from Proto-Finnic",
"Võro terms inherited from Proto-Finnic",
"vro:Body"
],
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "vro",
"2": "urj-fin-pro",
"3": "*jalka"
},
"expansion": "Proto-Finnic *jalka",
"name": "inh"
}
],
"etymology_text": "From Proto-Finnic *jalka.",
"forms": [
{
"form": "jala",
"tags": [
"genitive"
]
},
{
"form": "jalga",
"tags": [
"partitive"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "inflection",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "vro-decl-stems",
"source": "inflection",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "jalg",
"source": "inflection",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "jalaq",
"source": "inflection",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "jala",
"source": "inflection",
"tags": [
"accusative",
"singular"
]
},
{
"form": "jalaq",
"source": "inflection",
"tags": [
"accusative",
"plural"
]
},
{
"form": "jala",
"source": "inflection",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "jalgo",
"source": "inflection",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "jalga",
"source": "inflection",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "jalgo",
"source": "inflection",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "jalga",
"source": "inflection",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "jalgo",
"source": "inflection",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "jalgohe",
"source": "inflection",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "jalan",
"source": "inflection",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "jalahn",
"source": "inflection",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "jalon",
"source": "inflection",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "jalohn",
"source": "inflection",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "jalast",
"source": "inflection",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "jalost",
"source": "inflection",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "jalalõ",
"source": "inflection",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "jalolõ",
"source": "inflection",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "jalal",
"source": "inflection",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "jalol",
"source": "inflection",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "jalalt",
"source": "inflection",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "jalolt",
"source": "inflection",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "jalas",
"source": "inflection",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "jalos",
"source": "inflection",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "jalaniq",
"source": "inflection",
"tags": [
"singular",
"terminative"
]
},
{
"form": "jaloniq",
"source": "inflection",
"tags": [
"plural",
"terminative"
]
},
{
"form": "jalaldaq",
"source": "inflection",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "jaloldaq",
"source": "inflection",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "jalagaq",
"source": "inflection",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "jalgogaq",
"source": "inflection",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "vro",
"10": "jalga",
"11": "",
"12": "",
"2": "nouns",
"3": "genitive",
"4": "jala",
"5": "",
"6": "",
"7": "",
"8": "",
"9": "partitive",
"cat2": "",
"f1request": "1",
"f4request": "1",
"head": ""
},
"expansion": "jalg (genitive jala, partitive jalga)",
"name": "head"
},
{
"args": {
"1": "jala",
"2": "jalga"
},
"expansion": "jalg (genitive jala, partitive jalga)",
"name": "vro-noun"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "a",
"2": "jalg",
"3": "jala",
"4": "jalga",
"5": "jalga",
"6": "jalgo",
"7": "jalgo",
"8": "jalgo",
"9": "jalo",
"ill_pl2": "jalgohe"
},
"name": "vro-decl-stems"
}
],
"lang": "Võro",
"lang_code": "vro",
"pos": "noun",
"senses": [
{
"glosses": [
"foot"
],
"links": [
[
"foot",
"foot"
]
]
},
{
"glosses": [
"leg"
],
"links": [
[
"leg",
"leg"
]
]
}
],
"word": "jalg"
}
Download raw JSONL data for jalg meaning in All languages combined (9.5kB)
This page is a part of the kaikki.org machine-readable All languages combined dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2026-01-19 from the enwiktionary dump dated 2026-01-01 using wiktextract (d1270d2 and 9905b1f). The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.
If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.